Asy Polskiego Lotnictwa

PORÓWNAJ CENY
Tytuł: Asy Polskiego Lotnictwa
AUTOR: Piotr Sikora
Format: 17 x 24 cm
Stron: 616
Wydanie: 1
Oprawa: twarda, foliowana
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7020-560-7

As myśliwski – rycerz przestworzy, zaszczytny tytuł sięgający czasów I wojny światowej. Kim byli polscy piloci, którzy taki status osiągnęli? Co sprawiało, że walczyli z taką determinacją? Czy asy polskiego lotnictwa to tylko elita Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie w czasie ostatniej wojny? A może było ich więcej? Czy można takiego określenia używać w przypadku pilotów polskich służących w armiach zaborczych lub walczących o niepodległość odrodzonej Polski w latach 1918-1920?

KUP NAJTANIEJ TUTAJ:

Jakie drogi wiodły ich do sukcesu? Jakim sprzętem dysponowali? Czy, a jeśli tak, w czym byli lepsi od swoich alianckich kolegów? Jacy byli polscy myśliwcy określani mianem asów? Herosi bez skazy czy też żołnierze z krwi i kości, którzy ponad wszystko umiłowali swe rzemiosło i Ojczyznę?
Książka „Asy polskiego lotnictwa” jest kolejną próbą zmierzenia się z ciekawym tematem. Tym razem jednak porusza zupełnie nowe kwestie. Poza elitarną, tym razem poszerzoną grupą polskich lotników określanych mianem asów, przybliża także wiele innych aspektów polskiego lotnictwa myśliwskiego, stając się ważnym źródłem wiedzy dla jego pasjonatów. Zadaje również pytania, pobudza do dyskusji…

W książce opisana jest m.in sylwetka podpułkownika Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego (w październiku 2017 r. ukończył 100 lat) dowódcy polskiego dywizjonu okresu II wojny światowej i w 2017 roku zwycięzcy internetowego plebiscytu na najsłynniejszego pilota myśliwców Spitfire. Organizatorem plebiscytu jest Muzeum RAF w Hendon w północnym Londynie. Karnicki zdobył ponad 300 000 głosów, a drugie miejsce zajął słynny Squadron Leader Douglas Bader (ok. 4800 głosów!!!).

***

Baza Królewskich Sił Powietrznych w Northolt szczyci się chlubną historią sięgająca marca 1915 roku, gdy lotnisko zostało otwarte. Niemniej, bez cienia wątpliwości, swoje najświetniejsze chwile zawdzięcza Bitwie o Anglię, gdy funkcjonowała jako baza lotnictwa myśliwskiego. W tym czasie powstawały polskie dywizjony myśliwskie i operowały z Northolt odnosząc znaczne sukcesy. Ta książka mówi między innymi o  pilotach z tego właśnie ważnego okresu. To historia, z której jesteśmy dumni. Szczęśliwy jestem, że możemy kontynuować ją poprzez utrzymywanie więzi z polskimi weteranami, ale również nowoczesnymi Polskimi Siłami Powietrznymi.

Group Captain Andy Bacon, dowódca bazy RAF w Northolt

***

Cóż za sugestywny tytuł, przypominający obraz morderczych walk pod niebem Polski, Francji, Anglii, a także okupowanej Europy! Ci dzielni polscy piloci toczyli boje z niesamowitą determinacją, a jedynym celem, jaki im przyświecał, było pokonanie przeciwnika, który najechał ich ukochaną ojczyznę. Wszyscy oni walczyli o wolną Polskę. To przyniosło im wyjątkową reputację wśród lotników sojuszniczych – reputację nieustraszonych myśliwców całkowicie poświęconych jednej myśli – zniszczenia wszystkich wrogich samolotów, jakie znalazły się na drodze do tego celu.
Kim byli ci ludzie? Kim był mój ojciec? Kiedy spotkałem po raz pierwszy Piotra Sikorę, od razu wiedziałem, że był to człowiek, który pomoże mi odpowiedzieć na te pytania. Jego znajomość polskiego lotnictwa jest olbrzymia, a ja czuję dzięki temu jakbym był tam, wśród nich! Autor pomógł mi udać się w podróż, by dowiedzieć się więcej o moich korzeniach oraz doświadczeniach mojego ojca i jemu podobnych w latach wojny. Ta książka to hołd złożony polskim lotnikom, a opisane w niej  osiągnięcia mówią same za siebie.
Stefan Gabszewicz, syn polskiego asa
Recenzja książki na stronie www.nowastrategia.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *