Gwiazda Afryki. Hans Marseille – niepokorny as Luftwaffe

Tytuł: Gwiazda Afryki. Hans Marseille – niepokorny as Luftwaffe
Autor: Anne Marie Lewis, Colin D. Heaton
Przekład: Łukasz Golowanow
Tytuł oryginału: The Star of Africa. The Story of Hans Marseille, the Rogue Luftwaffe Ace Who Dominated the WWII Skies
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7674-414-8
Format: 145×205
Liczba stron: 352

Na zakończenie 2014 roku przedstawiam Wam doskonałą książkę Hiton’a i Lewis. Cóż, przyznaję że tak wciągająca lektura zdarza się niezwykle rzadko. Tym bardziej jest to dla mnie dziwne, iż (czego nigdy nie ukrywałem) z dużą rezerwą podchodzę do biografii czy autobiografii „Asów Luftwaffe” z okresu II w.ś.
Na szczęście dla mnie taka jak ta książka powstała, a być może „na szczęście” dla Luftwaffe ktoś taki jak Hans – Joachim „Jochen” Walter Siegfried Marseille, żył, walczył i zginął właśnie w szeregach tej formacji. Dlaczego na szczęście? Bo był Wielkim Człowiekiem, Człowiekiem Honoru, wspaniałym pilotem, asem który w walce nie zatracił człowieczeństwa, godności i poczucia wartości. Po lekturze doszedłem do wniosku, iż Marseille był przede wszystkim wielkim niemieckim Patriotą który choć żył pełnią życia w okresie III Rzeszy Niemieckiej, nie tylko nigdy nie został faszystą, ale głośno i oficjalnie przeciw faszyzmowi występował.
Książkę przeczytać trzeba. Bo takim Ludziom hołd oddać należy i należy o Nich pamiętać, niezależnie od tego po czyjej stronie walczyli.
Na zakończenie krótki cytat:

„Mało kto go nienawidził, uwielbiało wielu, ale szanował – każdy. Dysponował śmiercionośnym talentem, który uczynił go wybitnym pilotem, radził sobie z tragediami osobistymi, lecz fundamentem jego legendy stały sie postawa bon vivanta i człowieczeństwo.”

Źródło opisu : http://www.zabytkoweszybowce.olsztyn.pl/index.php?page=lektury&npage=6

KUP NAJTANIEJ TUTAJ:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *