Ja Kapitan

Tytuł: Ja Kapitan
Autor: Tadeusz Wrona
Wydawnictwo: Poznańskie
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 220
Format: 14,5 x 20 cm
ISBN: 978-83-7177-812-4.

Pilot PLL LOT odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Człowiek, który wprawił w zdumienie cały świat, lądując jako pierwszy w historii Boeingiem 767 bez podwozia. W książce „Ja, kapitan” opowiada o swoich marzeniach, pasjach, ideałach, o pokonywaniu przeszkód i wykorzystywaniu szczęśliwych zbiegów okoliczności. Wspomina czasy, gdy stawiał pierwsze kroki w sporcie szybowcowym. Odtwarza swoją życiową drogę od chłopca zafascynowanego lotnictwem do kapitana najnowocześniejszego pasażerskiego samolotu świata – Dreamlinera.

Przeżywałem każdą sekundę tej podniebnej żeglugi i już wiedziałem, że latanie jest tym, co chciałbym w życiu robić. Więcej. To jest to, co muszę w życiu robić!

Tadeusza Wrona o swoim pierwszym locie szybowcem

Nie wiem ile czasu krążyliśmy nad Warszawą. Nie patrzyłam na zegarek i nie potrafię tego określić (…). Nagle cała załoga pokładowa zaczęła krzyczeć jednocześnie: „Awaryjne lądowanie, awaryjne lądowanie, awaryjne lądowanie”.

Magda Steczkowska o locie PLL LOT 016

W momencie kiedy wpadłam do domu, samolot właśnie wylądował. Nim włączyłam telewizor, mój mąż był już na ziemi. (…) Nie potrafię opisać ulgi, którą wtedy czułam. Popłakałam się. Siedziałam przed telewizorem jak zaczarowana i beczałam.

Marzena Wrona, żona pilota, o awaryjnym lądowaniu na warszawskim Okęciu