Falklandy. Harriery RAF atakują! Jerry Pook

Tytuł: Falklandy. Harriery RAF atakują!
Autor: Jerry Pook
tytuł oryginału: RAF Harrier Ground Attack Falklnads
data wydania: 12 kwietnia 2016
ISBN: 9788394469900
liczba stron: 402

Falklandy, kwiecień 1982 roku. Po argentyńskiej aneksji południowoatlantyckiego archipelagu siły brytyjskie przygotowują się do operacji Corporate – interwencji mającej na celu odzyskania wysp. Piloci uzbrojonego w Harriery GR3 1(F) dywizjonu RAF przerywają trwające właśnie w Kanadzie ćwiczenia Maple Flag i wracają do Wielkiej Brytanii by rozpocząć przygotowania do wsparcia jednostek Royal Navy toczących już pojedynki z argentyńskimi Mirege’ami i Daggerami…

Falklandy. Harriery RAF Atakują!!! to rewelacyjne wspomnienia Squadron Leadera Jerryego Pooka, uczestnika brytyjsko-argentyńskich zmagań. Będąc zastępcą dowódcy dywizjonu 1(F) RAF autor brał udział w wielu misjach uderzeniowych i bliskiego wsparcia realizowanych na potrzeby Brytyjskich Sił Inwazyjnych. Nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń, z których jedno zakończyło się zestrzeleniem jego Harriera i koniecznością katapultowania się nad lodowatymi, zimowymi wodami południowego Atlantyku.

Książka doskonale ilustruje ciężką pracę wojskowych pilotów RAF w czasie konfliktu. Konieczność zmagania się nie tylko z nieprzyjacielem, ale i pogodą, trapiącymi sprzęt awariami oraz… dowództwem i jego bezsensownymi rozkazami. Pełna emocji i osobistego zaangażowania pozycja odsłania kulisy ostatniego symetrycznego konfliktu zbrojnego toczonego w XX wieku.