Los Jest Myśliwym – Ernest Gann

Tytuł: Los jest myśliwym
Autor: Ernest Kellogg Gann
Tłumaczenie: Henryk Krzeczkowski
Wydawnictwo: Lotnicza Oficyna Wydawnicza LOW PASS
Tytuł oryginału Fate is the hunter
data wydania: 2011
ISBN: 978-83-934247-0-2
liczba stron: 493
„Los jest myśliwym”, to powieść w fantastycznym przekładzie Henryka Krzeczkowskiego.
Jest to książka niezwykła, ciekawa i barwna. Jest jedną z nielicznych, które zostają na długo w pamięci i do której z przyjemnością wraca się co jakiś czas. Książka, w której za każdym razem czytelnik odnajduje coraz inne życiowe wartości. Czas, który upłynął od pierwszego i jedynego polskiego wydania zrobił swoje. Czytelnik znajdzie więc szereg anachronizmów, a piloci zauważą nieścisłości w terminologii lotniczej.

KUP NAJTANIEJ TUTAJ:




W pasażerskich samolotach z całą pewnością nie wyłącza się silników przed lądowaniem, natomiast dławi ich moc. Przyziemienia odbywają się blisko progu, a nie końca pasa. Mimo to nie zdecydowaliśmy się na poprawki. To jest powieść, a nie podręcznik pilotażu. Uznaliśmy, że ręki mistrza poprawiać nie należy, gdyż nawet na pozór drobne zmiany mogłyby zakłócić klimat narracji. Gann opisuje tu pionierskie czasy lotnictwa komunikacyjnego, więc język tłumaczenia nawiązuje jakby do tamtych czasów. Nie zmieniona została także szata graficzna z okładką, projektu prof. Romana Duszka. Czytelnikowi obytemu z lotnictwem pozycja ta sprawi duchową ucztę.

Dla czytelnika, któremu lotnictwo jest absolutnie obojętne, czas spędzony z autorem, nie będzie czasem straconym. Jeśli bowiem autor nie zaszczepi czytelnikowi swojej pasji latania, to z pewnością umieści gdzieś pomiędzy niebem, a ziemią, jakby w absolutnym bezczasie, dając tym samym chwilę na refleksje dotyczące losu człowieka. Młody czytelnik, znajdzie tu opisy fascynujących przygód, a z biegiem czasu odnajdzie wiele życiowych wartości. Piloci z kolei, pamiętając „Los”, nie jeden raz w trudnych sytuacjach zachowają się jak kapitanowie Ross, O’Connor czy autor …

Urodzony 13 października 1910 roku w Lincoln, w stanie Nebraska Ernest Kellogg Gann był lotnikiem, żeglarzem, pisarzem, producentem filmowym i obrońcą przyrody. Od najmłodszych lat fascynował się żeglarstwem, lotnictwem, filmem i fotografią.

Decyzją ojca, który uważał, że zdyscyplinowanie syna jest niezbędne został posłany do paramilitarnej szkoły (Culver Military Academy), którą ukończył w 1930 roku. Następnie ukończył Yale School of Drama. Po uzyskaniu licencji zawodowego pilota rozpoczął pracę w American Airlines. W czasie II Wojny światowej służył w Air Transport Command, organizacji dostarczającej do Europy, Afryki, Ameryki Południowej i Azji, w tym do Indii i Chin zbudowane w USA samoloty transportowe, sprzęt i zaopatrzenie.

Był jednym z pionierów lotnictwa transportowego. Jako jeden z pierwszych wykonywał loty na dalekiej północy. Uczestniczył w tworzeniu tras prowadzących przez Ocean Atlantycki i Pacyfik. Przecierał szlaki w Ameryce Południowej nad Andami. Latał w Indiach oraz przez „Wielki Garb”, czyli Himalaje.

Po wojnie i bankructwie linii lotniczej w której pracował zajmował się przez kilka lat rybołówstwem, a później jako właściciel i kapitan różnych jednostek żeglował po Atlantyku, Południowym Pacyfiku, Zatoce San Francisco i Zatoce Meksykańskiej. W tym czasie napisał większość swoich książek. Jego dorobek literacki, to około 30 pozycji, z których ponad dwadzieścia to bestsellery. Kilkanaście z nich, w krótkim czasie po ukazaniu się drukiem, zostało zekranizowanych w Hollywood z udziałem najwybitniejszych gwiazd ówczesnego kina. Gann pisał także scenariusze filmowe.

Kolejną jego wielką pasją była ochrona środowiska. Wraz z żoną Dodie Post zakupili duże rancho na wyspie San Juan w stanie Washington.

Jesienią 1991 roku, w 50 rocznicę otrzymania uprawnień kapitana American Airlines, wykonał jak się okazało swój ostatni lot. Zmarł 19 grudnia 1991 roku w wieku 81 lat w Friday Harbor, San Juan Island Washington.

Pracownia, w której tworzył, została zakupiona przez Experimental Aircraft Association (EAA) i przeniesiona do EAA Aviation Museum w Oshkosh, Wisconsin i udostępniona zwiedzającym, a rancho przekazane San Juan Preservation Trust. W Polsce E.K.Gann dotychczas znany jest wyłącznie lotnikom, a „Los jest myśliwym” jego autorstwa traktowany jest niemal jak „lotnicza biblia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *