Miłość aż po grób – Adam Hałat

Tytuł: Miłość aż po grób – Adam Hałat
Autor: Adam Hałat
Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Arkana
Kod ISBN: 9788365350329
Rok wydania: 2018
Niezwykłe losy Krzysztofa Grabowskiego, arystokraty, lotnika 301 Dywizjonu Bombowego, pierwszego Polaka, który samotnie przepłynął Atlantyk.
,,Miłość aż po grób” – opowieść o niezwykłych losach Krzysztofa Grabowskiego, którego fascynacja morzem zapoczątkowana w dzieciństwie, doprowadziła w wieku dorosłym do osiągnięcia historycznego wyczynu żeglarskiego – pierwszego samotnego rejsu Polaka przez Atlantyk, ale też do przedwczesnej śmierci w owianych złą sławą wodach Trójkąta Bermudzkiego.
Poprzedzające tragiczny finał 43 lata życia bohatera obfitowały w wydarzenia będące dla niego kolejnymi próbami charakteru. Po sielskim dzieciństwie w bogatym, arystokratycznym domu i okresie buntu w latach nauki w elitarnym, lecz słynącym z surowych rygorów gimnazjum w Chyrowie, prawdziwy egzamin dojrzałości przyszło mu zdawać w dalekim Santiago de Chile.W obliczu rozwijającej się w tym czasie w Europie wojny, stała się nim decyzja o przeznaczeniu ostatnich pieniędzy na bilet do Anglii i wstąpienie do Polskich Sił Powietrznych. Służba w 301 Dywizjonie Bombowym i udział w 21 skrajnie niebezpiecznych operacjach bombowych a potem w 22 lotach z zrzutami dla partyzantów, choć była egzaminem najtrudniejszym w życiu, zakończyła się szczęśliwie. Z końcem wojny przyszedł czas dokonywania kolejnych trudnych wyborów i organizowania życia rodzinnego na obczyźnie.

Gdy wydawało się, że osiedlenie w wymarzonym kraju za oceanem i uczynienie z pasji morskiej sposobu na życie przyniosą szczęśliwą stabilizację, nastąpiła katastrofa.

Adam Hałat – ur. w 1955 r. w Kozach k/ Bielska-Białej. Autora – podobnie jak bohatera jego ostatniej książki – zawsze pociągały przygody. W czasach licealnych były nimi rejsy harcerską ,,Omegą” i biwaki pod gwiazdami nad brzegami jezior. Po nich przyszedł czas na studia geograficzne, które okazały się się przygodą samą w sobie – zwłaszcza, że ich końcowy etap przyniósł przygodę szczególną – eksplorację jednej z ostatnich dziewiczych tatrzańskich jaskiń.

Przygody autora w latach dojrzałych przybrały postać kolejnych, coraz dalszych podróży po Skandynawii. Ich istotą były ekstremalne połowy ryb na wodach Morza Północnego, Norweskiego i Oceanu Arktycznego (Morza Barentsa) a także polowania z aparatem fotograficznym na cuda podbiegunowej przyrody. Czas ten zaowocował też pierwszą książką ,,Z wędką za kołem polarnym” (2011).

Jesień życia przyniosła całkiem nowe fascynacje i związane z nimi przygody. Stało się nimi odkrywanie i opisywanie wojennych losów zapomnianych bohaterów, a efektem pierwszej z tego rodzaju przygód była książka ,,Wojennymi śladami kpt. Tadeusza Wawerskiego” (2014).
,,Miłość aż po grób” jest kolejną książką autora napisaną z zamiarem przywrócenia pamięci zbiorowej nie tyle zapomnianego, co zupełnie nieznanego bohatera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *