Ocalić Jeńców

Tytuł: Ocalić Jeńców
Autor: Tomasz Fiedorek
tytuł oryginału: Beyond the call
data wydania2016 (data przybliżona)
liczba stron: 368
ISBN: 9788378188629

„Jeden zwykły człowiek. Jedna niezwykła misja. Tysiące istnień na szali.”

W miarę jak Armia Czerwona wypierała Niemców z Polski, wyzwalano kolejne niemieckie obozy. Byli jeńcy wojenni i robotnicy przymusowi z krajów alianckich zostali jednak pozostawieni samym sobie. Sowieci uważali ich za tchórzy, potencjalnych szpiegów lub członków antykomunistycznego podziemia.

Stany Zjednoczone oferowały Rosjanom pomoc w opiece nad byłymi jeńcami, ale spotykały się z odmową. Gdy relacje między sojusznikami stały się napięte, Amerykanie opracowali plan misji ratunkowej. Amerykański wywiad postanowił wykorzystać stacjonującą na Ukrainie jednostkę Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, która miała się stać podstawą i przykrywką dla tajnej operacji. Jej wykonanie powierzono kapitanowi Robertowi M. Trimble’owi, weteranowi 8. Armii Powietrznej.

„Ocalić jeńców” to zapis dramatycznej, nierównej walki o wielką stawkę. Zmagań samotnego człowieka z wielkim reżimem i jego tajną policją, ale też z własnymi bolesnymi przeżyciami i przerażeniem okrucieństwem wojny. Zmagań, które wymagały sprytu, odwagi i determinacji, przede wszystkim jednak odwołania się do tego, co najważniejsze w człowieku. By inni mogli przeżyć i by świat był choć odrobinę lepszy. Po prostu.

„»Ocalić jeńców« jest błyskotliwie napisaną, niezwalniającą tempa opowieścią o nadzwyczajnym mężczyźnie. Oszukany przez przełożonych, znalazł się w miejscu, gdzie zewsząd czyhały na niego niebezpieczeństwa, a życie ludzkie było nic niewarte. Znajdując w sobie odwagę, o którą sam siebie nie podejrzewał, podjął się jednak zadania. To trzymająca w napięciu, zawierająca wiele nieznanych dotąd informacji, ale też głęboko poruszająca i naprawdę inspirująca książka.”
Susan Ottaway, autorka książki „Sisters, Secrets and Sacrifice”

KUP NAJTANIEJ TUTAJ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *