Sytuacja awaryjna kryzys w kabinie pilotów

Tytuł: Sytuacja awaryjna kryzys w kabinie pilotów
autor: Stanley Stewart
Papier: kredowy
Liczba stron: 244
Format: B5
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-937468-5-9

O książce

W dzisiejszych czasach zbyt dużo mówi się o rzadkich przypadkach katastrof lotniczych, jednocześnie zbyt mało informując opinię publiczną o zdarzeniach, które dzięki profesjonalizmowi załóg samolotów kończą się bez ofiar. Niektóre wydarzenia opisane w niniejszej książce znane są jedynie w kręgach lotniczych, lecz poza nimi osoby zaangażowane często pozostają anonimowymi bohaterami.

KUP NAJTANIEJ TUTAJ:

Książka ta opowiada o wielu dramatycznych sytuacjach i opisuje działania podejmowane przez załogi w momencie zagrożenia, zapraszając jednocześnie czytelnika do kokpitu, by był świadkiem tych wydarzeń.

 

W przypadku każdej z historii autor zdołał dotrzeć, czasem po pokonaniu wielu trudności, do przynajmniej jednego członka załogi obecnego na pokładzie. Poszukiwania były prowadzone od Anchorage do Auckland oraz od Ottawy do Miami i chwilami wymagały wręcz „detektywistycznej” pracy. Dzięki temu jest to jedyna książka, w której czytamy o ludzkich błędach prowadzących do zagrożenia, o działaniach i przemyśleniach załogantów. Opisuje czego nie robić, by nie zmniejszać poziomu bezpieczeństwa, naprowadza na rozwiązania, kiedy ciąg zdarzeń biegnie w złym kierunku.

Relacje świadków wydarzeń były uzyskiwane drogą listową i telefoniczną, a także

w bezpośrednich rozmowach. Każdy z nich miał wgląd do rękopisu, mógł wnosić uwagi

i poprawki do tekstu, które autor przyjmował z wdzięcznością. Ostateczna wersja została bez wyjątków zaakceptowana przez wszystkich zainteresowanych, gwarantując książce

dokładność i autentyczność, nie zawsze spotykane w literaturze lotniczej. Pozostaje żywić nadzieję, że czytelnik trzyma w swych rękach książkę pozwalającą na wgląd w sposoby działania i procedury wykonywane przez członków współczesnych załóg lotniczych, zarówno podczas rutynowych lotów, ale przede wszystkim w trudnych i niecodziennych okolicznościach często  wykraczających poza sformułowane procedury awaryjne.

O autorze

Stanley Stewart przez 30 lat był pilotem linii British Airways. W swej karierze wylatał ponad 15000 godzin na największych odrzutowcach, pełnił także funkcję tzw. „pilota bezpieczeństwa”. Autor publikacji lotniczych oraz doświadczony pilot Boeinga 777.

SPIS TREŚCI

Rozdział 1 – Wtargnięcie do kokpitu

Rozdział 2 – Człowiek za burtą

Rozdział 3 – Poszukiwania na Pacyfiku

Rozdział 4 – Wsiadać! Drzwi zamykać!

Rozdział 5 – Bądź paliwooszczędny

Rozdział 6 – Najczarniejszy dzień w historii lotnictwa cywilnego

Rozdział 7 – Zimny jak lód

Rozdział 8 – Beczka

Rozdział 9 – Niecodzienne spotkanie