Smoleńsk 2010 Spisek który zmienił świat

Tytuł: Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat
Autor: Roth Jurgen
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 318
Język: polski
Oryginalny tytuł: Smoleńsk 2010 – Verschwörung, die die Welt veränderte
Tłumacz: Stefańska Ewa
ISBN: 9788365521682
Po zmianie sytuacji politycznej w Polsce w związku z wyborami 2015 roku Jürgen Roth zdecydował się przedstawić polskim czytelnikom własny punkt widzenia na katastrofę smoleńską. Osadza w niej te wydarzenia w szerszym kontekście rosyjskiej historii, wewnętrznych i zewnętrznych wojen prowadzonych przez Putina, a także powiązań między rosyjską mafią a biznesem.

Roth zwraca szczególną uwagę na fakt, iż każda krytyka oficjalnych stanowisk powodowała do tej pory lawinę oskarżeń o bycie wytworem fantazji niezrównoważonych polityków, natomiast politycy ci z miejsca uznawani byli za zwolenników teorii spiskowej. Źródłem takiego stanu rzeczy jest według niego brak wyważonej oceny przyczyn tragedii. Przy tym z niezwykłą pieczołowitością wyciszano wszelkie twierdzenia wskazujące na to, iż w Smoleńsku rzeczywiście mogło dojść do zamachu. Przedstawianie oficjalnych, rosyjskich ustaleń jako szczególnie poważnych uznaje Roth za groteskę. Zwłaszcza zaś w kontekście katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17 na Ukrainie lub aneksji Półwyspu Krymskiego.

To już kolejna (po „Tajnych aktach S”) publikacja autora w tej sprawie. W znacznie rozszerzony sposób prezentuje w niej swój punkt widzenia na smoleńską katastrofę. Pragnie przy tym umożliwić czytelnikowi samodzielną ocenę tych wypadków. W tym celu zamieszcza choćby pełną treść raportu Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) wraz z załącznikami. Publikacja ta bezlitośnie obnaża cynizm i obłudę, jakiej wszyscy – bardziej lub mniej świadomie – jesteśmy świadkami.