Złamane skrzydła. Zycie i sława Manfreda von Richthofena
Tytuł: Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena.
Autor: Alicja Sułkowska
Seria: Wojna i Ludzie
Wydawnictwo: Replika
ISBN 9788376745534
liczba stron 443
Książka „zaskakująca” począwszy od noty biograficznej Autorki (przynajmniej dla mnie) poprzez pierwszą, aż do ostatniej strony. Dlaczego tak oceniam? Uważam, że 18-letnia Autorka, właśnie tą książką, udowodniła, iż fascynacja połączona z wiedzą i pracą, może dać naprawdę rewelacyjne rezultaty. Książka napisana w bardzo dobry stylu, wciągająca, przybliżająca postać Manfreda von Richthofena nie tylko jako pilota, asa, czy dowódcy, ale także jako człowieka. Czyta się naprawdę bardzo dobrze i nawet Ci z Was którzy o „Czerwonym Baronie” czytali wszystko to, co ukazało się w Polsce na rynku wydawniczym, znajdą na jej kartach szereg nowych, dotąd niepublikowanych faktów.
Mam także nadzieję, że Pani Alicja Sułkowska nie poprzestanie na tej monografii. Naprawdę polecam.
opis ze strony www.zabytkoweszybowce.olsztyn.pl
opis wydawcy:
Dzieje najsłynniejszego pilota I wojny światowej
Manfred von Richthofen ‒ „Czerwony Baron” ‒ znany jest nie tylko miłośnikom historii i pasjonatom I wojny światowej czy lotnictwa. Najlepszy pilot myśliwski Wielkiej Wojny stał się ikoną powszechnie rozpoznawalną i wielokrotnie przypominaną w książkach, filmach oraz grach.
Historia von Richthofena, pomimo jego niemieckich korzeni, zawiera w sobie także „ślad polski”, gdyż związana jest ze Świdnicą (niem. Schweidnitz). Aż do tej pory nie doczekała się jednak w polskiej historiografii żadnego obszernego, poważnego opracowania.
Złamane skrzydła wypełniają tę lukę, a jednocześnie są czymś więcej niż tylko opowieścią o życiu lotnika. To pierwsze tak szczegółowe, oparte na niewykorzystanych dotąd materiałach opracowanie, pozwalające dogłębnie zrozumieć, kim był Manfred von Richthofen. Stanowi ono wynik rzetelnych badań i kwerendy źródeł. Autorce udało się dotrzeć do licznych artykułów prasowych z epoki Wielkiej Wojny, ukazujących postać „Czerwonego Barona” w ówczesnych mediach oraz jej wykorzystanie w machinie wojennej propagandy kaiserowskich Niemiec.
Książka odwołuje się również do wydawnictw z czasów III Rzeszy, a także do osobistej korespondencji von Richthofena i jego bliskich. Kreśli więc zarazem szeroką panoramę obyczajową rodziny mieszkającej w niemieckiej podówczas Świdnicy.
Za sprawą wciąż żywego mitu „Czerwonego Barona” zakres opracowania wykracza również poza jego przedwczesną śmierć i obejmuje wiek XX oraz początki XXI. Manfred von Richthofen pozostaje bowiem nadal bohaterem filmów, książek, gier i komiksów. Przyjrzenie się im pozwala na analizę ewolucji tej postaci w kulturze masowej.